Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Awatar użytkownika
InzynierMamon
Posty: 33
Rejestracja: 10 mar 2018, 3:49
Lokalizacja: Kanada
Auto: 1.6 T-GDI, 7DCT
kolor: Biały

Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: InzynierMamon » 07 sty 2019, 3:40

Odkąd pojawiłem się w Kanadzie (19 lat temu) zastanawiały mnie różnice w interwałach zmiany oleju silnikowego.
Będąc w PL zawsze olej zmieniałem co 10k km lub co rok (zawsze syntetyk).
Tutaj "świętą zasadą" jest interwał 5k lub 6 mcy (dla oleju mineralnego) oraz max. 10k km lub 6-8 mcy (dla syntetyku).
Obecnie jeżdżę na syntetyku (od pierwszej wymiany) i wymieniam co 6k lub co 7 miesięcy.
Zastanawiam się czym kieruje się producent (w PL/EU) zalecając wymianę co 30k km lub co 12 mcy. Jak dla mnie (nie wierzę w oleje long-life) jest to kpina w żywe oczy i powolne zarzynanie silnika (zwłaszcza, że to już nie ta sama jakość co w latach 80/90)
Jak myślicie , czym to jest spowodowane?
2016 Hyundai Tucson, 1.6 TGDI, 7DCT, AWD

Awatar użytkownika
rav
Posty: 1095
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:14
Auto: 1.6 GDI | Comfort + Navi
kolor: Biały miś

Re: Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: rav » 07 sty 2019, 7:58

Sprzedaż i marketing czyli drogi Kliencie nasza marka to tanie koszty serwisu i eksploatacji.
Dla wielu niestety ale to działa, że ma do wyboru auto w którym jest wymiana oleju i filtrów co 30tys.km , zamiast co 10 czy 15tys.km

Dark Knight Rises


Awatar użytkownika
krisman
Posty: 2405
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:42
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Tucson 1.6 Gdi MT
kolor: Micron Grey

Re: Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: krisman » 07 sty 2019, 8:17

Ekologią?
Moim zdaniem, co 6 mc to jednak przesada. Ja zawsze wymieniłem co 12mc lub 10-max15kkm i było ok.
Zdaniem niezależnych specjalistów:
"Auta z wolnossącym silnikiem benzynowym, jezda głównie w warunkach określanych jako szczególnie sprzyjające (niezbyt częste rozruchy i spokojna jazda przede wszystkim po długich pozamiejskich trasach), możesz ograniczyć się do wymiany oleju co 20 tys. kilometrów lub raz do roku. Jeśli jednak należysz do kierowców, którzy nie oszczędzają swoich samochodów, powinieneś skrócić interwały wymian oleju silnikowego do najwyżej 15 tys. kilometrów.

Skrajnie niekorzystne dla jednostki napędowej warunki oraz technika jazdy (częste starty, zmuszanie silnika do osiągania maksymalnych osiągów, jazda głównie na krótkich dystansach i często po mocno zapylonej nawierzchni) wymagają wymiany oleju samochodowego nie rzadziej niż co 10 tys. km.

Jeszcze inaczej wygląda sprawa z autami napędzanymi LPG. W ich przypadku nie może być mowy o tzw. serwisach Long Life (wymiana oleju co dwa lata lub nie wcześniej niż po przejechaniu 30 tys. km). Co więcej, obliczony według wyżej podanego wzorca maksymalny przebieg na świeżo wymienionym oleju silnikowym powinieneś skrócić dodatkowo o 25 proc. Skąd taka różnica? Wszystko z powodu paliwa, czyli gazu, który zwykle zawiera w sobie znacznie większe ilości siarki niż tradycyjna benzyna czy nawet olej napędowy, a to z kolei grozi przyśpieszonym zużywaniem się silnika."




Wysłane z mojego BAH-L09 przy użyciu Tapatalka


Lech
Posty: 148
Rejestracja: 16 gru 2018, 18:07
Auto: Tucson Limited 1,6T 7DCT AWD
kolor: Black

Re: Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: Lech » 07 sty 2019, 8:31

Od lat jeżdżę wszystkimi samochodami do jednego punktu wymiany oleju. Oni praktycznie tylko tym się zajmują - firma istnieje od ponad 30 lat (drugie pokolenie), ma dobre opinie. Podczas ostatniej wymiany zagadnąłem ich o to samo. Odpowiedź wprost "jak Pan chce cieszyć się długo silnikiem w dobrej kondycji, to proszę wymienić, co 10 tys." Ufam im, ich wiedzy na temat olejów, doświadczeniu. Mam samochód sprowadzony zza oceanu i tam jak byk stoi co 6 tysięcy mil, mimo, że tam dużo przebiegów jest na trasach. Ja jeżdżę raczej na krótkich odcinkach i będę się trzymał tych 10 kkm. W poprzednim samochodzie z silnikiem wolnossącym wymieniałem co 15kkm.

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: wojto89 » 07 sty 2019, 8:35

Dokładnie tak, producent martwi się o auto tylko w okresie gwarancji, co potem będzie to już nie jego problem...

@inzynier dzięki tobie wiem, czemu amerykańska właścicielka mojej Tośki wymieniała olej co 6 maks 7 tys mil 🙂

Chociaż w instrukcji z USA zalecana wymiana jest przy trudnych warunkach jazdy co 7,5k mil

Dodatkowo widziałem w historii serwisowej, że poprzednia właścicielka mojego auta miała wykupiony jakiś pakiet obsługi auta premium (dokładniej to przeniosła ten pakiet z poprzedniego ix35) przez co w zapisach po wymianach, koszt to zawsze 0$

Awatar użytkownika
rwicik
Posty: 459
Rejestracja: 11 mar 2018, 14:40
Lokalizacja: DC
Auto: Design 1,7 DCT
kolor: Sand

Re: Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: rwicik » 07 sty 2019, 8:41

Ja standardowo, bez względu na zapisy, zmieniam co 15 kkm.
Co do dłuższych przebiegów między wymianami, to jedne silniki dobrze sobie z tym radzą, inne nie.

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: wojto89 » 07 sty 2019, 9:24

Większość artykułów o wymianie oleju silnikowego mówi o 10-15k lub 1 rok i tej zasady staram się trzymać, nawet jak w rok nie zrobię 10k to i tak wymieniam olej, silnikowi nie zaszkodzi na pewno :)

Edit: @Lech ma rację, nie doczytałem, faktycznie w instrukcji z USA jest 6k mil :)

Awatar użytkownika
krisman
Posty: 2405
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:42
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Tucson 1.6 Gdi MT
kolor: Micron Grey

Re: Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: krisman » 07 sty 2019, 12:06

Czyli m/w nasze 10k km (9.66)

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: wojto89 » 07 sty 2019, 12:47

@krisman dokładnie tak

Lech
Posty: 148
Rejestracja: 16 gru 2018, 18:07
Auto: Tucson Limited 1,6T 7DCT AWD
kolor: Black

Re: Interwały wymiany oleju w PL vs Kanada/USA

Post autor: Lech » 07 sty 2019, 12:54

krisman pisze:
07 sty 2019, 12:06
Czyli m/w nasze 10k km (9.66)
I tego się trzymam :-)

ODPOWIEDZ
kuchnie wrocław warszawa kraków