Jaki olej do silnika i kiedy wymieniać

Awatar użytkownika
losiek
Posty: 273
Rejestracja: 10 mar 2018, 10:37
Lokalizacja: Żywiec
Auto: 1.6 GDI MT
kolor: phanthom black

Re: Jaki olej do silnika i kiedy wymieniać

Post autor: losiek » 11 mar 2020, 14:55

Takie luźne przemyślenie... nie macie wrażenia, że w naszym kraju mamy lekkiego świra na punkcie dbania o pojazdy? Byłem jakiś czas temu na Sycylii i tam traktują auta, motocykle po prostu jak środek do przemieszczania się. Auta mają pełno zadrapań, wgnieceń, szkód parkingowych, są brudne, ale jeżdżą i spełniają swoją rolę. U nas kto ma małą ryskę na lakierze to od razu do lakiernika pędzi, coś lekko w aucie skrzypi to od razu panika, płyny i części wymieniamy profilaktycznie częściej niż producent zaleca, w myjniach kolejki, boimy się auto zostawić na zatłoczonym parkingu bo ktoś zarysuje itp. Na Sycylii przy lekkiej stłuczce kierowcy machną ręką i pojadą dalej, a u nas nerwy, policja. Nie żebym kogoś atakował bo sam lepszy nie jestem, ale to chyba auta mają służyć nam, a nie odwrotnie :)

Krzych
Posty: 297
Rejestracja: 11 sie 2018, 9:14
Lokalizacja: Łódzkie
Auto: 1,7CRDI
kolor: Bialy

Re: Jaki olej do silnika i kiedy wymieniać

Post autor: Krzych » 11 mar 2020, 15:35

Nie dbają bo są leniwi od upałów

Awatar użytkownika
krisman
Posty: 2405
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:42
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Tucson 1.6 Gdi MT
kolor: Micron Grey

Re: Jaki olej do silnika i kiedy wymieniać

Post autor: krisman » 11 mar 2020, 16:32

I nie wydają często oszczędności życia na wymarzone 4 kółka

Awatar użytkownika
Sander
Posty: 156
Rejestracja: 30 paź 2019, 8:36
Lokalizacja: Trojmiasto
Auto: 1,6 T-GDI, 7DCT, AWD, Limited Ultimate
kolor: Ruby Wine Pearl

Re: Jaki olej do silnika i kiedy wymieniać

Post autor: Sander » 11 mar 2020, 21:00

Moj Tuki jest najlepszym przykladem zachodniego podejscia do aut, o ile lakier bez zarzutu, to felgi praktycznie po calym okregu sa "obgryzione" od kraweznikow, w srodku tez tragedia byla m.in facet mial popielniczke z miejsca na kubek, niestety takich rzeczy czesto nie widac na aukcjach... :) ogolnie - auto 3 letnie, niecale 50 tys km, a przed czyszczeniem i ogolnym ogarnieciem, jak 20 letni rump...

stagraczynski
Posty: 100
Rejestracja: 10 lis 2019, 15:24
Auto: 1.6 T-GDI, AWD, LIMITED Ultimate Package
kolor: dazzling white

Re: Jaki olej do silnika i kiedy wymieniać

Post autor: stagraczynski » 15 mar 2020, 11:03

Sander pisze:
11 mar 2020, 21:00
Moj Tuki jest najlepszym przykladem zachodniego podejscia do aut, o ile lakier bez zarzutu, to felgi praktycznie po calym okregu sa "obgryzione" od kraweznikow, w srodku tez tragedia byla m.in facet mial popielniczke z miejsca na kubek, niestety takich rzeczy czesto nie widac na aukcjach... :) ogolnie - auto 3 letnie, niecale 50 tys km, a przed czyszczeniem i ogolnym ogarnieciem, jak 20 letni rump...
No jeżeli w Polsce byś wydawał na nowe auto 25- 30 tyś złotych (jak to jest np w USA)to podejrzewam że nie dbałbyś o auto

DoktorPio
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2019, 21:35
Auto: 2.0CRDi MT
kolor: Sand White

Re: Jaki olej do silnika i kiedy wymieniać

Post autor: DoktorPio » 03 maja 2020, 18:45

Witam mam takie pytanko czy ktoś z forumowiczów stosował w swoim aucie z silnikiem diesla olej TOTAL QUARTZ INEO MC3 5W30 lub TOTAL QUARTZ INEO LONG LIFE 5W30 jakie były spostrzeżenia ?
Wcześniej używałem zalecanego SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AM-L 5W30. Wymiany robiłem co 10tyś km sam i co przeglad w serwisie ale niestety zauważyłem że jak stary olej zlewałem po kilku dniach do beczki to na dnie był takie jakby kiślowate gluty :shock: ? Takie gluty kiedyś też miewałem w innym aucie jak był używany Castrol ! Wiec w swoich autach używałem Mobil 1. Obecnie wlałem do swojego Tucsona niby bardzo dobry olej MOTUL 8100 X-CLEAN+ 5W30 ale niestety zauważyłam taki efekt że jak auto stoi kilka dni nie używane (2-3 bądź więcej) to po odpaleniu przez 2-3 sekundy słychać takie lekkie chrobotanie jakby coś od zaworów albo od napinacza łańcuszka rozrządu ? Niby nic ale wcześniej na Shellu tego nie było ? Czytam na jakimś forum właśnie o tym Motulu że jest bardzo dobrym olejem ale ludzie też mieli takie przypadki głośniejszej pracy silnika po odpaleniu ? Ponoć Motul ma duże właściwości wypłukujące ? Obecnie myślę nad w/w olejem Total bo ma dobre opinie i w testach osiąga dobre wyniki.

Awatar użytkownika
FredX
Posty: 899
Rejestracja: 11 mar 2018, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Auto: OUTLANDER III 2.0 CVT+ Lancer RalliArt
kolor: Black Pearl + Stone Cold
Kontakt:

Re: Jaki olej do silnika i kiedy wymieniać

Post autor: FredX » 03 maja 2020, 19:13

Używałem Totala w Maździe , bardzo dobry olej i do tego za przyzwoite pieniądze, nie masz czego sie obawiac

ODPOWIEDZ
kuchnie wrocław warszawa kraków