Samozapłon

Scooter80
Posty: 83
Rejestracja: 10 mar 2018, 21:48
Lokalizacja: Szczecin
Auto: 1.6 GDI
kolor: Micron grey

Re: Samozapłon

Post autor: Scooter80 » 28 maja 2018, 21:33

rav pisze:
28 maja 2018, 20:56
A ja myślę, że jest to akurat jakaś normalna funkcja poniekąd dla bezpieczeństwa i mi wg tego co napisałeś też się to zdarzyło z tą różnicą, że ja mam zwykły kluczyk.
Mi się to zdarzyło w sytuacji gdy przez przez przypadek zgasło mi auto na postoju i nagle zaskoczony sięgam szybko po kluczyk, a auto samo odpala i mogę jechać
Miałem w tym czasie SS wyłączony więc zadziałało coś innego.
Też jak kojarzę wcisnąłem odruchowo sprzęgło i hamulec. Myślę, że w takim razie aby w awaryjnej sytuacji gdy z jakiegoś powodu auto gaśnie to przez ułamek sekundy może zadziałać jakaś funkcja( o której tu mówimy i nie potrafimy nazwać) która go błyskawicznie uruchomi.
Pewnie może nas uratować gdy nagle byśmy się znaleźli faktycznie na skrzyżowaniu i auto nam gaśnie, a już na przecince jedzie na nas inne. Wtedy szybciej może zadziałać te automatyczne uruchomienie niż przekręcenie kluczyka w stresie. Nie wiem czy to jest to ale najbardziej mi pasuje wg. Twojego opisu oraz własnej podobnej sytuacji.
U Ciebie bowiem wyłączyłeś silnik kluczykiem ale nadal miałeś wciśnięte sprzęgło- może system zinterpretował to jako przypadkowe zgaszenie silnika i zareagował od razu ponownym odpaleniem skoro sprzęgło było wciśnięte czyli gotowe do jazdy.

Nie wiem czy dobrze myślę. To pozostawiam do rozpatrzenia.

Dark Knight Rises
Miałem nie dawno identyczną sytuację co tyrav Auto mi zgasło przy ruszaniu. Zanim sięgnąłem aby go odpalić zrobił to za mnie...

Awatar użytkownika
RedDevil
Posty: 1243
Rejestracja: 09 mar 2018, 21:06
Lokalizacja: 3-City
Auto: 1.6 GDI Comfort, Navi
kolor: White Sand
Kontakt:

Re: Samozapłon

Post autor: RedDevil » 28 maja 2018, 21:54

Ciekawe to co piszecie.

Awatar użytkownika
Ato
Administrator
Posty: 452
Rejestracja: 08 mar 2018, 22:26
Lokalizacja: Szczecin
Auto: 1,6 T-GDi 7DCT 4WD
kolor: white sand
Kontakt:

Re: Samozapłon

Post autor: Ato » 28 maja 2018, 22:28

Nabu pisze:
28 maja 2018, 17:50
No to i ja dołożę coś od siebie - już kilkukrotnie zdarzyła mi się taka sytuacja - tyle tylko, że nie mam systemu START/STOP, a skrzynia to automat 7DCT. Zatrzymuję samochód, przy wciśniętym pedale hamulca naciskam przycisk rozrusznika i w momencie gdy silnik powinien "zgasnąć" następuje zgrzyt a silniczek wchodzi na obroty i chce jechać dalej.
Opisana sytuacja może wystąpić jeśli dwukrotnie naciśniesz przycisk. Może być też tak że przycisk załapał ci dwuklik mimo że nie było to Twoją intencją.
incastis omnia incasta

Awatar użytkownika
krisman
Posty: 2405
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:42
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Tucson 1.6 Gdi MT
kolor: Micron Grey

Re: Samozapłon

Post autor: krisman » 28 maja 2018, 23:34

Generalnie lepiej jest w każdym systemie (kluczyków czy bez) dla bezpieczeństwa gasić auto na biegu jałowym. Inaczej istnieje zawsze prawdopodobieństwo, że auto przy szybszym puszczeniu sprzęgła "złapie" obrót koła zamachowego i szarpie do przodu.
Gaszę, zaciągam hamulec wbijam bieg.

Awatar użytkownika
mexxmen30
Posty: 416
Rejestracja: 11 mar 2018, 16:50
Auto: 1,6 GDI MT
kolor: WHITE SAND

Re: Samozapłon

Post autor: mexxmen30 » 29 maja 2018, 6:39

rav pisze:
28 maja 2018, 20:56
A ja myślę, że jest to akurat jakaś normalna funkcja poniekąd dla bezpieczeństwa i mi wg tego co napisałeś też się to zdarzyło z tą różnicą, że ja mam zwykły kluczyk.
Mi się to zdarzyło w sytuacji gdy przez przez przypadek zgasło mi auto na postoju i nagle zaskoczony sięgam szybko po kluczyk, a auto samo odpala i mogę jechać
Miałem w tym czasie SS wyłączony więc zadziałało coś innego.
Też jak kojarzę wcisnąłem odruchowo sprzęgło i hamulec. Myślę, że w takim razie aby w awaryjnej sytuacji gdy z jakiegoś powodu auto gaśnie to przez ułamek sekundy może zadziałać jakaś funkcja( o której tu mówimy i nie potrafimy nazwać) która go błyskawicznie uruchomi.
Pewnie może nas uratować gdy nagle byśmy się znaleźli faktycznie na skrzyżowaniu i auto nam gaśnie, a już na przecince jedzie na nas inne. Wtedy szybciej może zadziałać te automatyczne uruchomienie niż przekręcenie kluczyka w stresie. Nie wiem czy to jest to ale najbardziej mi pasuje wg. Twojego opisu oraz własnej podobnej sytuacji.
U Ciebie bowiem wyłączyłeś silnik kluczykiem ale nadal miałeś wciśnięte sprzęgło- może system zinterpretował to jako przypadkowe zgaszenie silnika i zareagował od razu ponownym odpaleniem skoro sprzęgło było wciśnięte czyli gotowe do jazdy.






Nie wiem czy dobrze myślę. To pozostawiam do rozpatrzenia.




Dark Knight Rises
Nie rozumie twojego toku myslenia albo nie czytasz ze zrozumieniem, zawsze tak samo wylaczam auto .
Jak by to bylo normalne jak piszesz to pewnie juz bym komus wjechal. Opisujesz to zdazenie - porownam je do zachowania sie gazu w autach Toyoty ktore same przyspieszaly tez nirmalne bo sie komus zdazylo ? Pewnie bylo dla kogos normalne doputy sie nie rozwalilo paru i wymieniali pedaly gazu na akcji serwisowej.
Dla mnie jak cos wylaczam to ma byc wylaczone a nie ze w momecie samozaplonu odpuszczam pedaly i auto wali w inne auto czy sciane czy jedzie po pieszym.
Pamietacie filmik z pania ktora Tucson na parkingu w zimie wozil i ja tez potracil ciekawe czy czasem nie zaskoczyl ja samozaplon i w panice wyszlo jak wyszlo.

Awatar użytkownika
rav
Posty: 1095
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:14
Auto: 1.6 GDI | Comfort + Navi
kolor: Biały miś

Re: Samozapłon

Post autor: rav » 29 maja 2018, 7:26

Czytam z zrozumieniem i podałem Ci swój przykład bo wyglądał podobnie.
Relaks :)

Dark Knight Rises


Awatar użytkownika
Julek
Posty: 1329
Rejestracja: 09 mar 2018, 19:15
Lokalizacja: Wlkp.
Auto: 1.6 GDI MT
kolor: Micron Grey
Kontakt:

Re: Samozapłon

Post autor: Julek » 29 maja 2018, 12:06

Dlatego zawsze należy zaciągać hamulec ręczny. Ja mam taki nawyk, że gaszę silnik i momentalnie zaciągam hamulec. Gdyby ta Pani zaciagnęła hamulec ręczny przed wyjściem z auta, nie goniła by swojego samochodu. Strach pomyśleć co by się stało gdyby np. przed autem stało dziecko. Nic by nie tłumaczyło wtedy, że zadziałał jakiś samozapłon. Ewidentna wina kierowcy która wysiadła z auta i nie zabezpieczyla pojazdu.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Ato
Administrator
Posty: 452
Rejestracja: 08 mar 2018, 22:26
Lokalizacja: Szczecin
Auto: 1,6 T-GDi 7DCT 4WD
kolor: white sand
Kontakt:

Re: Samozapłon

Post autor: Ato » 29 maja 2018, 12:20

Na tamtym filmie z panią i Tucsonem to ona raczej otworzyła drzwi żeby w blokadę miejsca parkingowego nie uderzyć. Z pewnością nie była to sytuacja z samoczynnym uruchomieniem się silnika.

@mexxmen30 Twój przypadek jest na tyle osobliwy że dopóki komuś nie zdarzy się ze 2-3 razy to samo to ciężko będzie się odnieść niestety.
Może warto zapytać w serwisie Hyundaia?
incastis omnia incasta

prodarek
Posty: 396
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:28
Auto: 1.6 GDI
kolor: SAND WHITE

Re: Samozapłon

Post autor: prodarek » 29 maja 2018, 12:36

Nie tylko jego moja sytuacja miała miejsce w identycznej sytuacji ... wracamy z zakupów pod garaż, auto dalej na biegu, sprzęgło, hamulec > guzik zapłonu i boom auto po sekundzie odpala ponownie. Ten manewr był bardzo szybki i też dużo gadałem w tym czasie.... także ciekawe że komuś się wydążyła rzecz identyczna a najlepsze w że w tym samym tygodniu :D ... pierwsza taka sytuacja a auto 10 tys najechane już.

Awatar użytkownika
rwicik
Posty: 459
Rejestracja: 11 mar 2018, 14:40
Lokalizacja: DC
Auto: Design 1,7 DCT
kolor: Sand

Re: Samozapłon

Post autor: rwicik » 29 maja 2018, 14:55

Auta ze start stop są tak gaszone, żeby łatwo było je odpalić. Może i gaszone z przycisku są w ten sam sposób.
Ciekawe, czy w tym przypadku może rzeczywiście dojść do samoczynnego uruchomienia (na bazie sprężonej mieszanki), czy to wina błędu oprogramowania, błędnych sygnałów z czujników/włączników ....

ODPOWIEDZ
kuchnie wrocław warszawa kraków