Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Na każdy temat
Awatar użytkownika
Htwr
Posty: 606
Rejestracja: 10 mar 2018, 21:53
Lokalizacja: Wrocław
Auto: 1.6 GDI
kolor: Phantom Black

Re: Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Post autor: Htwr » 24 paź 2020, 21:42

A ja dzisiaj znalazłem chwilę i zamontowałem moduł domykania szyb od chińskich przyjaciół. W sumie godzinka roboty z rozbieraniem, łączeniem, izolowaniem przewodów i ponownym składaniem. Cena atrakcyjna jak na polskie warunki, bo około 35$, dostawa chyba w 3 tygodnie. No i najważniejsze, działa ;)
Załączniki
IMG_20201024_143736szyby Tucson.jpg
IMG_20201024_143736szyby Tucson.jpg (485.14 KiB) Przejrzano 10042 razy
HT Comfort 1.6 GDI 2 WD Phantom Black

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Post autor: wojto89 » 26 paź 2020, 8:34

@Htwr to tylko domyka szyby po zamknięciu auta pilotem?

Szukałem czegoś co umożliwiałoby opuszczenie szyb z pilota po otwarciu auta, chodzi mi o to, że idziesz do auta w upalny dzień, klikasz i zanim dojdziesz to trochę się przewietrzy :)

Awatar użytkownika
Htwr
Posty: 606
Rejestracja: 10 mar 2018, 21:53
Lokalizacja: Wrocław
Auto: 1.6 GDI
kolor: Phantom Black

Re: Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Post autor: Htwr » 26 paź 2020, 18:37

wojto89 pisze:
26 paź 2020, 8:34
@Htwr to tylko domyka szyby po zamknięciu auta pilotem?

Szukałem czegoś co umożliwiałoby opuszczenie szyb z pilota po otwarciu auta, chodzi mi o to, że idziesz do auta w upalny dzień, klikasz i zanim dojdziesz to trochę się przewietrzy :)
zamyka, otwiera, zostawia szparę do wentylacji około 3-5 cm. tyle udało mi się sprawdzić według instrukcji. No i np. w mojej wersji COmfort tylko szyba pasażera miała całkowite opuszczanie lub podnoszenie szyby z przycisku w drzwiach, a teraz mają wszystkie (jak w Passacie z 1998, któego kiedyś miałem) ;)
HT Comfort 1.6 GDI 2 WD Phantom Black

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Post autor: wojto89 » 26 paź 2020, 19:19

@Htwr piękna sprawa! Podeślesz link skąd zamawiałeś? Może być na priv jak nie chcesz reklamować :)

Jeszcze jedno pytanie, czy szyba działa automatycznie (pasażera) też po stronie pasażera czy tylko kierowca może w ten sposób sterować?

Awatar użytkownika
Htwr
Posty: 606
Rejestracja: 10 mar 2018, 21:53
Lokalizacja: Wrocław
Auto: 1.6 GDI
kolor: Phantom Black

Re: Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Post autor: Htwr » 26 paź 2020, 20:27

wojto89 pisze:
26 paź 2020, 19:19
@Htwr piękna sprawa! Podeślesz link skąd zamawiałeś? Może być na priv jak nie chcesz reklamować :)

Jeszcze jedno pytanie, czy szyba działa automatycznie (pasażera) też po stronie pasażera czy tylko kierowca może w ten sposób sterować?
Co do szyby pasażera to nie sprawdzałem czy z jego drzwi można, ale raczej nie, bo z tylnych się nie da, więc tutaj pewnie analogicznie.

Link : https://pl.aliexpress.com/item/32816973 ... 5c0fnsOOFW
HT Comfort 1.6 GDI 2 WD Phantom Black

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Post autor: wojto89 » 30 mar 2021, 18:04

Pandemicznie zmuszony przez pracodawcę do wzięcia urlopu dziś zamontowałem dodatkową przednią kamerę w swojej Tośce :)

Oczywiście cała praca zainspirowana była postem kolegi @Baranek :) Wymieniliśmy mnóstwo wiadomości zanim wziąłem się do pracy, ale z jego nieocenioną pomocą odniosłem pełen sukces :)

Jednym z największych problemów było to, że oryginalna navi nie posiada złącza RCA (cinch) kamery. Po wyciągnięciu radia i odczytaniu dokładnego modelu i numeru części, udało mi się znaleźć dokładny schemat pinów nawigacji na amerykańskim forum użytkowników Velostera :)

(Na tej stronie też jest dużo informacji o pinach w nawigacjach Huyndai/KIA https://pinoutguide.com/Car-Stereo-Hyundai-Kia/)

Po namierzeniu pinu od sygnału wideo i uziemienia wideo zamontowałem ładną wtyczkę RCA i teraz mogę tam podłączać dowolne kamery :)

Oczywiście kamerę i splitter obrazu zakupiłem na aliexpress (linki dostałem od @Baranka)
https://pl.aliexpress.com/item/32601567 ... 5c0f3syyCY splitter obrazu
https://pl.aliexpress.com/item/18836962 ... 5c0f3syyCY kamera (podobnie jak @Baranek kupiłem model QS8129SONYCCD)

Myślę, że to będzie bardzo duże ułatwienie, szczególnie, że moja amerykańska Tośka nie ma czujników parkowania :)

Kamera włącza się wraz z włączeniem silnika na 8 sekund, następnie gaśnie. Po zmianie biegu na wsteczny uruchamia się kamera tylna, a po włączeniu D lub P włącza się przednia na 8 sekund. Oczywiście dołączonym guzikiem można włączyć kamerę na stałe i podziwiać połykany przez Tośkę asfalt :)

Muszę jeszcze w nocy przetestować, ale wydaje mi się, że obraz jest bardzo dobry... (nawet musiałem zamazać rejestrację sąsiada, żeby nie było, że wrzucam czyjeś auto :P )
Załączniki
3.jpg
3.jpg (505.37 KiB) Przejrzano 9570 razy
2.jpg
2.jpg (250.03 KiB) Przejrzano 9570 razy
1.jpg
1.jpg (394 KiB) Przejrzano 9571 razy

seb1984
Posty: 3
Rejestracja: 26 wrz 2022, 13:27
Auto: 1,7CRDi 7DCT
kolor: polar white

Re: Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Post autor: seb1984 » 27 wrz 2022, 10:26

Witam,
Odgrzewam temat montażu kamerki frontowej do tucsona z fabryczną navi eu 2017 - LAN5020EHTL
Mam wersję auta Designe (czyli Comfort + Navi + parę dodatków) i nie mam czujników parkowania z przodu.
Widziałem u znajomego front kamerę w innym aucie w akcji i uważam że robi super robotę przy parkowaniu na centymetry :)

Kontynuując post kolegi @wojto89 - zamówiłem kamerkę i splitter z alli - już dotarły.
Kamerka zamontowana w grillu, pasuje idealnie. Schemat pinout do naszego radyjka znalazłem.
Jednak mam kilka pytań @wojto89:
- którędy został przeprowadzony kabel do kabiny
- które piny zostały użyte i jak dokładnie zarobić gniazdo RCA Video (może być na przykładzie pinów ze schematu radia usa)
- podłączenie splittera

Spróbuje porobić zdjęcia dla potomnych:)
Dzięki i pozdrawiam

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Post autor: wojto89 » 28 wrz 2022, 9:15

@seb1984 odpowidając na Twoje pytania:
- Kabel poprowadziłem tak jak idą wszystkie kable między komorą silnika a kabiną, pod kierownicą za pedałami masz taką gumową uszczelkę. Idzie przez nią pęk kabli, łatwo nie jest się przecisnąć, ja włożyłem zaokrąglony drucik, taśmą izolacyjną przywiązałem do końca kabel i ciągnąłem, ewentualnie można przekuć trochę niżej jakimś śrubokrętem krzyżakowym, ale staraj się zrobić jak najmniejszą dziurkę, żeby nie przedostawała się woda
- z tego co pamiętam używa się pinów oznaczonych na schemacie który dołączam jako Rear Camera (V_GND) i Rear Camera (V_Out). V_GND to Video Ground czyli masa na kablu RCA czyli to co jest przylutowane do tego okrągłego elementu zewnętrznego na obrazku z trzema kablami oznaczone jako G. W stacji multimedialnej łatwo znaleźć ten kabel bo jest mocno owinięty izolacją (redukuje to szumy więc też to potem dobrze owiń :) ). V_OUT to wewnętrzna część złącza RCA oznacozna na tym obrazku literami R, L, Y. Podpowiedź jak łatwo znaleźć pin oznaczony jako Rear Camera (POWER) to jedyny na którym w aucie jest 6V
- co do splittera to załączam kolejny schemat podłączenia, nie wiem czy trzeba tu coś opisywać bardziej :) Pod Front Camera input podłączasz nową kamerkę, pod rear camera input kable które idą do stacji multimedialnej od kamery z tyłu. Ja zabrałem tą wtyczkę i użyłem ją jako wychodzącą ze stacji multimedialnej. Do tego podłączyłem Monitor rear camera input. Kabel monitol trigger podłączasz w miejsce w stacji multimedialnej gdzie wchodzi kabel informujący o wrzuceniu wstecznego ( na schemacie oznaczony jako Smart Junction Block (Fuse- B/UP Lamp) czyli Backup Lamp- lampa światła wstecznego. Drugi koniec tego kabla idący od lampy wstecznego podłączasz do Reverse lamp DC 12V+. DC12V+ podłączasz prąd po zapłonie wzięty z dowolnego miejsca, z którego ci pasuje a pod GND masę ja podłączyłem pod śrubę z któregoś ze stalowych uchwytów pod stacją multimedialną, coś znajdziesz na pewno :)
Switch button ja wysunąłem pod plastikiem z gniazdami usb i zapalniczkami, przykleiłem tam przy tunelu i go nie widać a jest pod ręką i nie lata :)

Mam nadzieję, że wszystko odpisałem, jak coś to śmiało pytaj. Niestety nie mam zdjęć jak to wygląda po podłączeniu. Polecam zaopatrzyć się w taki zestaw do łączenia kabli https://allegro.pl/oferta/szybkozlaczki ... 0475432462

Tym najszybciej i najpewniej połączysz wszystkie kabelki :)
Załączniki
schemat.jpg
schemat.jpg (165.4 KiB) Przejrzano 7124 razy
splitter.jpg
splitter.jpg (47.18 KiB) Przejrzano 7124 razy
RCA.jpg
RCA.jpg (40.87 KiB) Przejrzano 7124 razy
RCA.jpg
RCA.jpg (40.87 KiB) Przejrzano 7125 razy

seb1984
Posty: 3
Rejestracja: 26 wrz 2022, 13:27
Auto: 1,7CRDi 7DCT
kolor: polar white

Re: Co dzisiaj zrobiłem w moim Tucsonie :-)

Post autor: seb1984 » 28 wrz 2022, 16:14

Hej,
Bardzo dziękuje za super obszerny tutorial.
Dziś spróbowałem to zrobić, jednak poległem - za mało czasu sobie na to zarezerwowałem.
Nie chciałem niczego uszkodzić w kablach za radiem. Jak znajdę więcej czasu to się pobawię i zdam relację.
Dzięki wojto89 raz jeszcze i pozdrawiam

ODPOWIEDZ
kuchnie wrocław warszawa kraków