Zaświeciły się wszystkie kontrolki

Lech
Posty: 148
Rejestracja: 16 gru 2018, 18:07
Auto: Tucson Limited 1,6T 7DCT AWD
kolor: Black

Zaświeciły się wszystkie kontrolki

Post autor: Lech » 15 lip 2022, 21:21

Hej,
Dziś taki objaw mnie dopadł: po 3-4 km od ruszenia nagle wyskoczył komunikat o problemie z przednim radarem, później z ciśnieniem w kołach, zniknął też odczyt temperatury zewnętrznej a potem kolejno zaczęły się naprzemiennie zapalać wszelkie kontrolki, a niektóre świecić na stałe. Przerażenie niemałe. Silnik pracował poprawnie, wszystko działało. Po wyłączeniu i włączeniu (metoda "informatyczna" ;) ) nic się nie zmieniło. Wgląd pod maskę... na wiązkach, przy akumulatorze nieżywy gryzoń. Całkiem wyschnięty, dość długo musiał tam leżeć. Przejrzałem wiązki - wszystkie wyglądają na całe, nie ma śladów gryzienia, żadnych uszkodzeń. Po odpaleniu silnika, wszystko wróciło do normy. Zacząłem więc ruszać wiązkami w okolicach akumulatora i znów wyskoczyła "choinka". Po wyłączeniu i włączeniu znów wszystko zniknęło. I mimo ruszania wiązek nic się nie stało, choć szarpałem nimi solidnie. Po dwóch godzinach pojechałem na przejażdżkę, jakieś 10 km: szybko, wolno, po dziurach, po gładkim - żadnego niepokojącego objawu. Podjechałem pod dom, po około minucie na jałowych obrotach, na ułamek sekundy błysnął komunikat o problemach z radarem. Po chwili drugi raz i... znów się zaczęło. Ruszanie wiązkami nie pomogło. Co więcej - kontrolki zaczęły migać nawet bez uruchomienia silnika, tylko na włączony zasilaniu. Zgłupiałem dokumentnie. Padnięty zwierz może wskazywać na typowy problem przegryzienia wiązek, ale zaczynam mieć wątpliwości, czy to nie zbieg okoliczności, bo uszkodzenia bardziej mi wygląda na problem z modułem zegarów; choć może się mylę. Macie jakieś pomysły?

EDIT:
Postał godzinę i znów wszystko w porządku.

EDIT 2:
Dziś rano po przejechaniu kilku km znów zaczęło się szaleństwo na desce rozdzielczej. Tym razem do kompletu doszła podskakująca wskazówka prędkościomierza, by po chwili spaść na zero; odczyt cyfrowy też nie działa. Po wystygnięciu samochodu bez zmian - wszystko świeci, wygląda na stan permanentny. Odczyt kodów DCT to losowe problemy komunikacyjne z: pompą paliwa, systemem ABS, czujnikiem temperatury...
Ktoś poleci jakiegoś dobrego elektronika w okolicach Bytomia?

Lech
Posty: 148
Rejestracja: 16 gru 2018, 18:07
Auto: Tucson Limited 1,6T 7DCT AWD
kolor: Black

Re: Zaświeciły się wszystkie kontrolki

Post autor: Lech » 29 lip 2022, 19:40

Nikt nic nie napisał, to odpowiem sobie sam. Choć nie będzie to nic odkrywczego. Samochód postał kilka dni, bo czekałem na termin w serwisie. Odpaliłem, i... wszystko gra. Dojechałem do serwisu, jakieś 20 km i dalej żadnej kontrolki, czy komunikatu błędu. Fachowiec powiedział, że trochę bez sensu by mu w takim stanie zostawiać, bo to szukanie po omacku. Wróciłem do domu, wybierając możliwie najbardziej dziurawą drogę i dosłownie 300 m od domu znów rzuciło komunikatem o błędzie, zapaliły się 4 kontrolki. Wyłączyłem, włączyłem ponownie i znów cisza i spokój. Zacząłem więc normalnie używać samochodu. Od tamtej pory przejechałem z 1000 km w upale, ulewnym deszczu, w dzień i w nocy na krótkich i dłuższych trasach - wszystko działa. Konsultowałem się z jeszcze jednym fachowcem o stosunkowo dobrych opiniach. Zalecił jeździć i obserwować, bo teraz szukanie to mnóstwo zmarnowanego czasu i bez gwarancji znalezienia usterki. No to jeżdżę. Tak, że tyle :-)

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Zaświeciły się wszystkie kontrolki

Post autor: wojto89 » 01 sie 2022, 6:18

Ja miałem podobnie jak był przetarty kabel od ABS...

Najprawdopodobniej któryś z przewodów idących do modułu komfortu ma zwarcie (ja moduł musiałem wymienić zanim znaleźli który) i dlatego wali po wszystkich komunikatach.

Cieżko coś poradzić bo to kilometry kabli...

Edi5
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2023, 16:22
Auto: 2WD 1,6 tgdi
kolor: Brązowy

Re: Zaświeciły się wszystkie kontrolki

Post autor: Edi5 » 29 cze 2023, 16:45

Witam.Mam taki sam problem jak u Pana, chodzi mi o zapalanie się kontrolek i komunikatów sprawdż tpms, sprawdż mechanizm podnoszenia maski wyłącza się prędkościomierz, obrotomierz, nie pokazuje temperatury zewnętrznej, temperatury płynu chłodzącego, wyłącza kontrolki świateł i kierunkowskazów. Wymieniłem akumulator byłem w serwisie ale w tym czasie wszystko wróciło do normy sprawdzali tą usterkę już różni fachowcy i nikt mi nie pomógł. Mam pytanie czy mógłby mi Pan pomóc w tej sprawie. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Zaświeciły się wszystkie kontrolki

Post autor: wojto89 » 04 lip 2023, 10:00

@Edi5 tu pisałem o moim problemie https://hyundai-tucson.pl/viewtopic.php?f=22&t=804

U mnie przetarty kabel najpierw powodował dyskotekę na zegarach a potem spalił moduł CAN...

Coś daje nieodpowiednie sygnały na szynę CAN i pewnie stąd te problemy...

Edi5
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2023, 16:22
Auto: 2WD 1,6 tgdi
kolor: Brązowy

Re: Zaświeciły się wszystkie kontrolki

Post autor: Edi5 » 05 lip 2023, 21:25

Dzięki za informacje. Będę szukał przyczyny. Dzisiaj w moim aucie lampki kontrolne zaświeciły się na dobre już nie mrugają a na dodatek odłączyło mi klimę.

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Zaświeciły się wszystkie kontrolki

Post autor: wojto89 » 06 lip 2023, 12:53

U mnie nawet automat biegi dziwnie wrzucał... Niestety ale moduł CAN jest odpowiedzialny za bardzo dużo rzeczy...

ODPOWIEDZ
kuchnie wrocław warszawa kraków