Mgielne tył czyli z Canada na EU

Awatar użytkownika
Baranek
Posty: 115
Rejestracja: 23 mar 2020, 13:10
Lokalizacja: Poznań
Auto: Tucson AWD 2.0 GDI from Canada
kolor: Phantom Black

Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: Baranek » 13 maja 2020, 13:26

W zasadzie mój poskładany i po przeglądzie ale pewne elementy mnie męczą więc zacząłem kombinować.
Chodzi mi głównie o zapalanie kontrolki mgielnych tylnych na cyferblacie.
Oczywiście da się to zrobić jednak nie do końca działa prawidłowo.
Ktoś na innym forum (lub tu ) pisał że podmienił manetkę i kontrolki ablały. Niestety u mnie nie abla
Co prawda da się zapalić kontrolki tylnej mgielnej i przedniej mgielnej z lampami ale osobno.
Jeśli są zapalone przednie mgielne nie pobudzimy kontrolki tylnych mgielnych do świecenia.
Winę za to ponosi przełącznik mgielnych przednich który w CanadianVersion jest typu on-off. W EU jest chwilowy.
Natomiast nie da się załączyć chwilowym przełącznikiem lamp przednich mgielnych w CV.
Może ma to związek z oprogramowaniem może z kodowaniem nie wiem nie znam się na tym., Nie da i tyle.
Przynajmniej u mnie.
Dlatego chyba pozostaje załączanie i kontrolka z boku obok włącznika ESP.
Będę robił na przekaźniku bistabilnym który po zaniku napięcia odpuści i wygasi lamę. Kontrolka zapalana będzie łącznie z lampą tylną ale umieszczona koło przełącznika ESP.

Oczywiście zapodam fotę jak przyjdą do mnie części i wykonam co może potrwać.

PS pisze na obu forach
------------------------------
Good driver just driving.

Lech
Posty: 148
Rejestracja: 16 gru 2018, 18:07
Auto: Tucson Limited 1,6T 7DCT AWD
kolor: Black

Re: Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: Lech » 14 maja 2020, 15:33

A zadam przekorne pytanie (głównie do tych, którzy maja mijania LED): ile razy korzystaliście tylko z przednich przeciwmgielnych bez włączania tylnych? Według mnie, gdy jest nieznaczne ograniczenie widoczności, to przednie niewiele dają. LED-y sprawdzają się doskonale. Przeciwmgielne jedynie doświetlają nieznacznie pobocza, ale różnica jest mała. Gdy natomiast zaczyna się solidna mgła lub ulewa to i tak należy włączyć tylne. Do czego zmierzam? - ano do tego, że może warto iść na pewien kompromis, a duże uproszczenie, czyli podłączyć tylne pod wyłącznik (przekaźnik) przednich. Tyle, że to chyba niezgodne z przepisami. Tak tylko dywaguję i pobudzam do dyskusji :-)

Awatar użytkownika
Baranek
Posty: 115
Rejestracja: 23 mar 2020, 13:10
Lokalizacja: Poznań
Auto: Tucson AWD 2.0 GDI from Canada
kolor: Phantom Black

Re: Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: Baranek » 14 maja 2020, 16:10

Taką koncepcje każdy sugeruje przy przeróbce Canada na EU. I w zasadzie większość tak robi.
Jak niczym dziecko na złość mamusi ie założę czapeczki i odmrożę sobie uszy. Chce załączać oddzielnie.
W poprzednich autach które miałem nie przypominam sobie bym jeździł na mgielnych przednich. Tylne tak. Przednie jakoś mi bardziej przeszkadzały niż pomagały.
Będzie więc przeróbka przełącznika ESP i dokładka by jakoś to wygląd posiadało.
------------------------------
Good driver just driving.

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: wojto89 » 15 maja 2020, 8:26

Czasami jak czytam te wszystkie posty o dostosowywaniu wersji North America (w sumie tak się to powinno pisać 😛) do wersji EU to wydaje mi się, że jestem totalnym ignorantem 😝

Mam guziczek, wciskam, światła się zapalają, nic się nie wyświetla na zegarach ale działa 🙂

Ale podziwiam za ambicje 🙂

Moją jest zrobienie doświetlania tak jak trzeba no i tych fal radiowych, ale jakoś czasu ciagle brak, żeby się porządnie za to wziąć...

Awatar użytkownika
Baranek
Posty: 115
Rejestracja: 23 mar 2020, 13:10
Lokalizacja: Poznań
Auto: Tucson AWD 2.0 GDI from Canada
kolor: Phantom Black

Re: Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: Baranek » 15 maja 2020, 9:21

Moje zawzięcie bierze się z podstawowego faktu.
Jestem cholernie uczulony na oślepianie światłami, a że dużo jeżdżę to i często jestem wściekły.
Uważam, że kontrolki powinny być na cyferblacie bo czasem widzę że jeżdżą gamonie na tylnych mgielnych w czerwcu a ostatnia mgła była w marcu.
Wynika to z tego że sprzedający montują włącznik za 1,5zł i mają to w pompie a gamoń zapali i nie wyłączy. Wieczorem na[prawdę cholernie to utrudnia jazdę zwłaszcza na autostradzie.
------------------------------
Good driver just driving.

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: wojto89 » 15 maja 2020, 11:27

No mi się jeszcze nie zdarzyło nie wyłączyć, ale zawsze jak włączam, a robiłem to chyba dwa razy z czego raz na przeglądzie, to mam w głowie, że nigdzie nie będzie widać, że nie wyłączyłem :)

Lech
Posty: 148
Rejestracja: 16 gru 2018, 18:07
Auto: Tucson Limited 1,6T 7DCT AWD
kolor: Black

Re: Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: Lech » 15 maja 2020, 12:49

wojto89 pisze:
15 maja 2020, 11:27
No mi się jeszcze nie zdarzyło nie wyłączyć, ale zawsze jak włączam, a robiłem to chyba dwa razy z czego raz na przeglądzie, to mam w głowie, że nigdzie nie będzie widać, że nie wyłączyłem :)
No to tym bardziej prosi się, aby tylne podłączyć razem z przednimi :-)

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: wojto89 » 15 maja 2020, 15:15

@Lech no jest to całkiem dobry pomysł, tylko czy legalny :P

Awatar użytkownika
Baranek
Posty: 115
Rejestracja: 23 mar 2020, 13:10
Lokalizacja: Poznań
Auto: Tucson AWD 2.0 GDI from Canada
kolor: Phantom Black

Re: Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: Baranek » 15 maja 2020, 17:50

Czy legalne?
W przepisach jest że ma być tylne mgielne. Nie ma nic o przednich. Więc jak nie legalne to dopuszczalne.
Z drugiej strony przepisy jasno określają jak mają działać światła do jazdy dziennej a zwróćcie uwagę jak jeżdżą.
Dzienne; mgielne i mijania festiwal światła i muzyki.

Ja nie twierdze, że wszyscy zapominają ale patrząc po jeździe po autostradach to spora grupa.
Dlatego chce zrobić to po swojemu koniecznie na przekaźniku który wyłączy światła po wyłączeniu samochodu.
------------------------------
Good driver just driving.

Lech
Posty: 148
Rejestracja: 16 gru 2018, 18:07
Auto: Tucson Limited 1,6T 7DCT AWD
kolor: Black

Re: Mgielne tył czyli z Canada na EU

Post autor: Lech » 15 maja 2020, 18:39

W przepisach stoi tak:
"Kierujący pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie – albo oba te światła jednocześnie."
oraz
"Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W momencie poprawy widoczności kierujący pojazdem ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła."

Czyli w praktyce można używać razem. A rozdzielony wyłącznik może przydać się w sytuacji gdy chcemy używać tylko przednich, zgodnie z zapisem:

"Na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami drogowymi kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Warto przypomnieć, że drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty. Są one oznaczone tabliczką T-5 wraz ze znakiem A-3 lub A-4."

Wydaje się więc, że można połączyć oba światła, jeśli nie chcemy z nich korzystać "na drodze krętej".

ODPOWIEDZ
kuchnie wrocław warszawa kraków