Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: wojto89 » 14 gru 2018, 15:15

Z powodu coraz większej ilości pytań o instalację i korzystanie z Android Auto w naszych Tucsonach, ale myślę, że nie tylko w Tucsonach, postanowiłem napisać mały poradnik.
Zacznijmy od początku.

1) Instalacja
Aplikacja Android Auto nie jest dostępna w oficjalnym polskim Sklepie Play od Google, co nie zmienia faktu, że jest możliwa do zainstalowania i wykorzystywania w języku polskim.

W celu instalacji należy:
  • a) Korzystając z przeglądarki w telefonie wejść na stronę:
    https://www.apkmirror.com/apk/google-in ... W9-Gu9o1jA
    b) Wybrać najnowszą wersję aplikacji (obecnie 3.8.5845)
    c) W tabelce Variant wybrać aplikację zgodną z procesorem w Twoim telefonie, jeżeli nie wiesz, która będzie zgodna to próbuj po kolei (ta nie zgodna po prostu się nie zainstaluje)
    d) Po wejściu w odpowiednią wersję klikasz niebieski prostokąt z napisem Download APK
    e) Po pobraniu aplikacji telefon zapyta czy chcesz instalować aplikacje z nieznanych źródeł, na co trzeba się zgodzić
    f) Aplikacja się zainstaluje i można już z niej korzystać
Ponieważ aplikacja nie jest widoczna w Sklepie Play jej automatyczna aktualizacja nie jest możliwa, dlatego też by posiadać najnowszą wersję (gdy się pojawi) należy wejść na stronę powyżej i powtórzyć kroki od b) do e)

2) Obsługa
Po instalacji warto dokonać wstępnej konfiguracji.

W tym celu:
  • a) Uruchamiamy aplikację na telefonie. Nie dziwcie się, że aplikacja po uruchomieniu dziwnie wygląda na telefonie (duży tekst i grafiki) dostosowuje się w ten sposób do wyświetlenia na ekranie samochodu.
    b) wchodzimy w „Ustawienia”
    c) W zakładce Wykrywanie „Ok Google” warto zaznaczyć opcję „Podczas Jazdy”
    d) W zakładce „Automatyczne Uruchamianie” ja mam zaznaczone opcje „Automatyczne uruchomienie gdy połączy z Bluetooth samochodu” oraz „Wykrywanie wyjęcia z kieszeni”
W tym momencie mamy skonfigurowaną aplikację gotową do podłączenia w aucie.

Kilka słów o podłączeniu telefonu w aucie.

W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiedni kabel USB 3.0 z funkcją Fast Charge (jeżeli telefon to obsługuje), dzięki temu podczas korzystania z Android Auto telefon nie ulegnie rozładowaniu bo pamiętajmy, że skoro podłączony jest przez USB do samochodu to nie możemy podłączyć go do ładowania, chyba że zaopatrzymy się w odpowiedni kabel rozdzielający, który umożliwia podłączenie USB i ładowania w tym samym momencie. Przykład: https://www.startech.com/ca/Cables/USB- ... USB2HAUBY1 podobne kable dostępne też w PL na alle…

Podłączenie telefonu

Wsiadamy do auta, uruchamiamy silnik i podłączamy telefon kablem do złącza USB. Jeżeli uruchomiona jest opcja automatycznego włączania Android Auto, po połączeniu telefonu z Bluetooth samochodu, aplikacja automatycznie się uruchomi, a na ekranie radia pokaże się ikonka Android Auto. Klikamy ikonkę na ekranie i w tym momencie uruchomiają się wszystkie możliwości Android Auto.
Ważne: po połączniu telefonu i włączeniu AA w samochodzie warto wygasić ekran telefonu, w przeciwnym razie na ekranie telefonu wyświetla się tapeta Android Auto, która niestety zjada baterię mimo podłączenia po kablu i ładowania telefonu.
Żeby móc korzystać z wszystkich opcji AA należy w telefonie włączyć Internet (transmisję danych) oraz lokalizację do korzystania z nawigacji.

3) Komendy głosowe
W celu korzystania z komend głosowych naciskamy na kierownicy przycisk odpowiedzialny za komendy głosowe lub w autach, które nie posiadają tego przycisku ikonę mikrofonu wyświetlaną na ekranie radia lub u tych, którzy uaktywnili opcję wykrywania „OK Google” wystarczy powiedzieć: OK Google- telefon wykryje komendę i włączy możliwość wypowiedzenia komendy głosowej.

Przetestowane przeze mnie podstawowe i ciekawe komendy:
  • a) Zadzwoń + „nazwa kontaktu”
    b) Wiadomość do + „nazwa kontaktu” po zapytaniu asystenta Google o treść wiadomości, należy podać treść smsa
    c) Graj + „nazwa utworu”, utwór musi być zapisany w pamięci telefonu lub wykupiony dostęp do Google Music/Spotify i inne
    d) Nawigacja do „adres” jeżeli adres w mieście, w którym się znajdujemy to nie trzeba podawać nazwy miasta
    e) Nawigacja do „nazwa sklepu/biura/firmy/instytucji”, jeżeli macie zapisane w Mapach Google adres domowy lub do pracy to można powiedzieć: Nawigacja do „domu/pracy”
    f) Jaka jest pogoda w + „nazwa miejscowości”
    g) „Słowo w języku obcym” + tłumacz
    h) „Słowo po polsku” + tłumacz + „język na jaki ma być słowo przetłumaczone”- nie testowałem ze zdaniami, ale pewnie przy komendzie tłumacz też powinno działać
Asystent Google bardzo ładnie czyta otrzymywane wiadomości i pozwala również na nie od razu odpowiedzieć. Na ekranie pojawia się komunikat o otrzymanej wiadomości, po jego kliknięciu wiadomość jest odczytywana.
Odczytuje też wiadomości otrzymywane w aplikacji Messenger, ale nie udało mi się na nie głosowo odpowiedzieć, nie znam przyczyny.
Jeżeli mamy więcej niż jedną aplikację do danej komendy, możemy rozkazać Android Auto wykorzystanie tej, której chcemy np. mamy Mapy Google oraz aplikację Waze to wypowiadamy komendę: nawigacja do „adres” Waze.
Jeżeli nie podamy nazwy aplikacji, Android Auto automatycznie wybierze tą, z której ostatnio korzystaliśmy i częściej korzystamy.

4) Aplikacje warte uwagi
Wśród aplikacji, z których korzystam są:
  • a) Mapy Google (obsługa dokładnie jak w telefonie)- korzystam zamiennie z mapami Waze, które posiadają zbliżone funkcje do aplikacji Janosik
    b) Rocket Player- aplikacja do odtwarzania muzyki z telefonu, moim zdaniem działa lepiej niż aplikacja Muzyka Google, ale to w przypadku gdy odtwarzamy utwory z pamięci telefonu
    c) Testuję też poleconą przez kolegę Pabloo aplikację myTunerFree, która odtwarza stacje radiowe przez internet, ale za szybko, żeby coś więcej o niej powiedzieć oprócz tego, że nie znalazłem tam np. stacji Eska
Na razie tyle.
Zachęcam do komentarzy i pytań odnośnie Android Auto.
Jeżeli znacie inne ciekawe komendy głosowe lub korzystacie z jeszcze innych dodatkowych aplikacji to podzielcie się nimi w tym wątku :)

Edit 1: Pani z oficjalnego kanału Hyundaia (USA) na YouTube poleca w "Ustawieniach" telefonu wejść w zakładkę "Połączenia" następnie "Lokalizacja" potem "Metoda Lokalizowania" i zaznaczyć opcję "Duża dokładność". Podobno wtedy lepiej mapy działają, chociaż po samym GPS też działało mi dobrze. Aktywowanie tej opcji może powodować dodatkową konsumpcję danych przez Transfer Danych, więc osobom z małym pakietem Internetu raczej odradzam :)

Edit 2: W nowych telefonach pracujących na systemie Android 10 nie ma potrzeby instalowania aplikacji Android Auto, jest ona wbudowana w system. Wystarczy dobry kabelek, podłączyć pod USB i cieszyć się z AA :)
Ostatnio zmieniony 11 sty 2021, 13:49 przez wojto89, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
krisman
Posty: 2405
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:42
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Tucson 1.6 Gdi MT
kolor: Micron Grey

Re: Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: krisman » 14 gru 2018, 15:46

Brawo Ty👍

Awatar użytkownika
Markus
Posty: 15
Rejestracja: 13 gru 2018, 15:23
Auto: 2.0crdi 8AT AWD MY19
kolor: Micron Grey

Re: Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: Markus » 14 gru 2018, 16:13

od siebie dodam odnosnie kabla USB jeszcze to

https://www.geeksinphoenix.com/blog/pos ... color.aspx

ikeowski kabelek nie dziala. jest bialy. i tak poszlo sie … pol dnia walki z podlaczeniem :/

Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: wojto89 » 14 gru 2018, 18:04

@krisman dzięki :)

@Markus jakość kabla ma znaczenie, nie mogę znaleźć tego który ja kupiłem, ale wybrałem taki o długości 1 metra, żeby za mocno nie walał się w aucie, obsługujący Fast Charge 3.0 i w ładnym nylonowym czarnym oplocie, dzięki czemu nie rzuca się w oczy :)
Nie jest to drogi zakup, a przynajmniej dobrze działa i ładnie wygląda

miras2016
Posty: 317
Rejestracja: 09 mar 2018, 21:51
Auto: Tucson TL (2015) 1.6 T-GDI 4WD
kolor: Thunder Grey

Re: Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: miras2016 » 14 gru 2018, 21:09

@wojto89 zrobiłeś kawał dobrej roboty! Yanosika chyba nie da się odpalić na Android auto...?

Awatar użytkownika
Ato
Administrator
Posty: 451
Rejestracja: 08 mar 2018, 22:26
Lokalizacja: Szczecin
Auto: 1,6 T-GDi 7DCT 4WD
kolor: white sand
Kontakt:

Re: Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: Ato » 14 gru 2018, 22:26

@wojto89 super robota!
incastis omnia incasta

Awatar użytkownika
Julek
Posty: 1329
Rejestracja: 09 mar 2018, 19:15
Lokalizacja: Wlkp.
Auto: 1.6 GDI MT
kolor: Micron Grey
Kontakt:

Re: Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: Julek » 15 gru 2018, 7:45

Super ! Skorzystam.

Wysłane przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
wojto89
Posty: 1508
Rejestracja: 12 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Poznan
Auto: Tucson, 1.6 T-GDI 7DCT, AWD, LIMITED
kolor: Coliseum Gray

Re: Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: wojto89 » 15 gru 2018, 9:45

@miras2016 Yanosik nie jest dostępny w AA, ale może się to zmienić bo to zależy od producenta aplikacji 🙂

Waze jest bardzo podobny, tylko żeby przekonać większa liczbę użytkowników 🙂

Dzięki Panowie za miłe słowa 🙂 Mam nadzieję, że poradnik się przyda 🙂

Pabloo
Posty: 39
Rejestracja: 04 gru 2018, 18:06
Lokalizacja: KRK
Auto: 1.6 GDI MT - wersja GO!
kolor: Champions Blue

Re: Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: Pabloo » 15 gru 2018, 14:28

A propos aplikacji myTuner to znalazłem jeszcze do niej podobną, chyba z większą ilością dostępnych stacji radiowych: Replaio Radio - można ściągać ją na telefon i testować.
Tucson TL 1.6 GDI MT - wersja GO! Champions Blue

heroab10
Posty: 51
Rejestracja: 10 paź 2018, 8:48
Auto: USA, AWD, 1.6T
kolor: czarny

Re: Android Auto -> instalacja na telefonie, obsługa, komendy głosowe i aplikacje, z których korzystamy

Post autor: heroab10 » 15 gru 2018, 14:46

miras2016 pisze:
14 gru 2018, 21:09
@wojto89 zrobiłeś kawał dobrej roboty! Yanosika chyba nie da się odpalić na Android auto...?
Prawdopodobnie wszytko można łącznie z Yanosikiem, Youtubem i wszystkimi innymi.... ale telefon wymaga zrootowania czego jeszcze nie przetestowałem ponieważ oba z posiadanych przeze mnie telefonów odmawiają tej procedury.
Po tym można uruchomić AA w trybie kopii ekranu telefonu... czyli wszystko co masz w telefonie.

Jak przejdę procedurę to dam znać, choć na razie mi się z tym nie śpieszy.
Mam na razie wersję podstawową AA i też jestem zadowolony.
Działają komendy głosowe...
Można nawet podać całą treść SMS, Whatsappa, Skype i ją wysłać

ODPOWIEDZ
kuchnie wrocław warszawa kraków