ESP??

Awatar użytkownika
marcelini
Posty: 204
Rejestracja: 10 mar 2018, 7:52
Auto: Santa Fe
kolor: white pearl

ESP??

Post autor: marcelini » 16 mar 2018, 21:56

Działa na tylne koła??

Awatar użytkownika
rav
Posty: 1095
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:14
Auto: 1.6 GDI | Comfort + Navi
kolor: Biały miś

Re: ESP??

Post autor: rav » 16 mar 2018, 23:24

Tak. Gdy przód pojazdu trafi przyczepność i zachodzi podsterowność, ESP blokuje tylne koła w celu ustabilizowania toru jazdy.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
krisman
Posty: 2405
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:42
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Tucson 1.6 Gdi MT
kolor: Micron Grey

Re: ESP??

Post autor: krisman » 16 mar 2018, 23:28

Działa nawet na el. silnik układu kierowniczego.

Awatar użytkownika
marcelini
Posty: 204
Rejestracja: 10 mar 2018, 7:52
Auto: Santa Fe
kolor: white pearl

Re: ESP??

Post autor: marcelini » 16 mar 2018, 23:52

No to dziwna dziś sytuacja. Spadł śnieg, biało i ślisko. Jak za dawnych czasów, choć bez przekonania ( no bo ESP odbierze radość) w zakręcie szarpnalem ręczny. Byłem pewien, na milion %, że zaskrzypi w kołach i auto nie poleci. Zdziwiłem się. Wyprzedzając pytania, byłem czujny, auto wyprowadziłem, ale nie mogę zrozumieć, dlaczego nie zadziałał system kontroli trakcji i stabilizacji toru.
Ile przy poprzednich autach bym dał, żeby systemu nie było (sarkazm), a tu taka niespodzianka...

Awatar użytkownika
krisman
Posty: 2405
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:42
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Tucson 1.6 Gdi MT
kolor: Micron Grey

Re: ESP??

Post autor: krisman » 17 mar 2018, 6:54

Nie bardzo rozumiem, przecież to hamulec "linkowy" mechaniczny, więc co chciałeś? Czy u ciebie elektryczny?

Awatar użytkownika
marcelini
Posty: 204
Rejestracja: 10 mar 2018, 7:52
Auto: Santa Fe
kolor: white pearl

Re: ESP??

Post autor: marcelini » 17 mar 2018, 7:54

Nie zrozumiałeś. Ręczny mam sprawny, linka. ESP nie zadziałało. Podcialem tył, auto wpadło w poślizg (znaczy się tył) i żaden system nie pomógł.

Awatar użytkownika
marcelini
Posty: 204
Rejestracja: 10 mar 2018, 7:52
Auto: Santa Fe
kolor: white pearl

Re: ESP??

Post autor: marcelini » 03 kwie 2018, 12:42

Odgrzeję kotleta ale nie daje mi to spokoju. Wczoraj rano spadło trochę śniegu i pojechałem na testy. Więc tak:
Próba przyśpieszania na śniegu, esp działa (bo mruga kontrolka) a auto i tak (2-gi bieg i but w podłodze) wkręca się na obroty,koła się ślizgają, więc wg mnie system zapobiegający poślizgowi kół przy ruszaniu (kiedyś ASR ale z tego co wiem obecnie jego funkcję przejęło ESP) nie sprawdza się, bo przy lekkiej górce szanse na dalszą jazdę niewielkie.
No i sprawa druga, uślizg tyłu. Specjalnie wprowadziłem auto w boczny poślizg w zakręcie (podcięcie ręcznym) i nic się nie stało. Żaden system nie zadziałał, auto pozostawione sobie obkręciło by się dookoła swojej osi.
Może przykłady dość ekstremalne, ale nikt nie powiedział że systemy montowane w autach będą miały lekkie życie. Przyznam się też, że z tego co pamiętam, w poprzednich autach (m.in. golf VI i fiesta VII) systemy te spisywały się duuużo lepiej.

Awatar użytkownika
krisman
Posty: 2405
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:42
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Tucson 1.6 Gdi MT
kolor: Micron Grey

Re: ESP??

Post autor: krisman » 03 kwie 2018, 13:10

Co do ruszania na śliskim z ESP jest makabra, chyba że wyłączymy ESP, wtedy lepiej.
Przy normalnej jeździe, ESP tylko dwa razy u mnie interweniowało (skutecznie) i było to naturalne wprowadzenie w poślizg boczny przy ok. 60-70km/h bez użycia hamulca ręcznego.



Awatar użytkownika
marcelini
Posty: 204
Rejestracja: 10 mar 2018, 7:52
Auto: Santa Fe
kolor: white pearl

Re: ESP??

Post autor: marcelini » 03 kwie 2018, 13:20

no ale bez przesady, użycie ręcznego nie dyskwalifikuje działania systemu, przecież ty też można się "przeliczyć" 8-)

Awatar użytkownika
RedDevil
Posty: 1243
Rejestracja: 09 mar 2018, 21:06
Lokalizacja: 3-City
Auto: 1.6 GDI Comfort, Navi
kolor: White Sand
Kontakt:

Re: ESP??

Post autor: RedDevil » 03 kwie 2018, 13:26

Może należałoby zgłębić wiedzę jak ten system działa aby móc stwierdzić, że coś jest nie tak. Nie jestem ekspertem ale:

https://www.youtube.com/watch?v=qQ_vu2OzQA0

Testowałeś z wyłączonym ESP ?

Z doświadczenia podczas jazdy na szarpane płycie na torze zamkniętym.
Wraz z kolegami uczestniczyliśmy w mini kursie i mam porównanie.
I tak.
Samo ESP nic nie da, człowiek musi działać.
Podczas jazdy na płycie poślizgowej z ESP przy prędkości 50-60 km/h byłem w stanie wyciągnąć samochód po zaciągnięciu ręcznego ale mój kolega już nie. Nawet ESP mu nie pomogło, bączek.

Kolejny test z wyłączonym ESP, niestety każdy z nas bączki, mi brakowało naprawdę niewiele jednak czułem bardzo dużą różnicę z lub bez ESP.

PS: ESP nie zastępuje ASR a wspomaga właśnie ASR i ABS.
https://pl.wikipedia.org/wiki/ESP_(motoryzacja)

PS2: Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do działania systemu w twoim aucie to nie zwlekaj i odwiedź ASO.

ODPOWIEDZ
kuchnie wrocław warszawa kraków